Siccin nedir? (1)


Özet: Bu yazı,  Kuran’da aynı harf ve hareke dizilimiyle  toplam 13 defa geçen “vemâ edrâke” ifadesini  “….sana bildiren nedir?” olarak anlamayı tercih ettiğimizde bize ne tür açılımlar sağlayacağına ilişkin bulgularımı paylaştığım yazıların ilkidir. 


 

Aslında bu yazının konusu “siccin nedir” değil. Yazım için bu başlıkta karar kılmamın nedeni, benim bu soruyu sormak suretiyle ile ulaştığım bulguları sizlerle paylaşmak. Çünkü “siccin nedir” sorusu beni topam 13 tane ayeti incelememi gerektirecek bir sorgulama zincirini başlattı.

Ama önce bu soruya nasıl ulaştığımı da sizlerle paylaşayım çünkü önemli:

 83/20 ayetinin Latin harfleri ile yazılmış hali şu şekildedir:

“Kitâbun merkûm(un)” 

Bu ifade genel olarak “yazılmış bir kitap” olarak çevrilmiş. Elimdeki çevirilerde sadece Yaşar Nuri Öztürk ve Edip Yüksel çevirilerinde “rakamlandırılmış bir kitap” şeklinde geçiyor. İzlediğim metodoloji gereği, en az bir kişi ayete farklı bir anlam verdiyse orada fazladan incelemeye değer bir şeyler var diye düşünüyorum; ve bu yol şükür şimdiye kadar hep en azından beni tatmin edecek geçerli ve tutarlı bulgulara ulaşmamı sağladı. (Zaten geçerli ve tutarlı bulmadığım; fantastik bulguları sizlerle paylaşmıyorum. Her neyse.)  Tabi, “Kitâbun merkûm’u rakamlandırılmış kitap olarak çevirenlere yapılan eleştirileri de okudum. Çok iyi Arapça bilenlerin bile bu konu üzerinde anlaşamadıklarını görünce bu yoldan giderek tatmin edici bir bulguya ulaşamayacağımı anladım ve bu yolu hızla terk ettim. Benim inancım şudur ki; Allah bize  Kitabında bu tarz anlaşmazlık olan muhakak başka  çıkış yolları da göstermiştir.

Farkettim ki çeviri ihtilafı aslında hissedilmese de 83/7’de başlıyor. Bence 83/7’yi çevirirken henüz Edip Yüksel bile oluşmaya başlayan bu ihtilafın farkında değil.

83/7: Kellâ inne kitâbe-lfuccâri lefî siccîn(in)

Hayır; facir olanların kitabı şüphesiz ‘Siccîn’dedir. (Ali Bulaç çevirisi)

-Hayır, günahkârların yazısı, muhakkak “Siccîn”dedir. (Diyanet)

-Doğrusu, kötülerin yazgısı Siccin’dedir. (Edip Yüksel)

-Hayır, iş düşündükleri gibi değil! Rezilliğe batmışların kitabı, karanlık ve pis bir çukurun, Siccîn’in ta içindedir. (Yaşan Nuri)

Ayette geçen “kitabe” ifadesi aynı harf ve hareke dizilimiyle tam 85 kez Kuranda geçiyor. Ve genel olarak hep “kitap” olarak çevrilmiş. Bu konu Siccin’i anlamak için oldukça önemli. Sorum şu: “Siccin” burada içerisinde kötülerin yazgısı olan bir kitap mıdır yoksa kitabın bulunduğu yerin adı mıdır?  Bu soru burada şimdilik dursun. Şimdi çok daha önemli bir konuya geliyoruz.

83/8: Vemâ edrâke mâ siccîn(un)

  –‘Siccîn’in ne olduğunu sana öğreten nedir? (Ali Bulaç)

-Siccin’in ne olduğunu sen nerden bilirsin? (Diyanet)

-Siccin nedir bilir misin? (Edip Yüksel)

-Siccîn’in ne olduğunu sana gösteren nedir? (Yaşar Nuri Öztürk)

83/8’de geçen “vemâ edrâke” kalıbı aynı harf ve hareke dizilimiyle bu ayet dahil toplam 13 kez geçiyor. Bazı çevirmenler “nedir bilir misin?” olarak ; bazıları ise “ne olduğunu gösteren nedir?” olarak çevirmiş.

Hemen o 13 ayetten bir örnek seçiyor ve ilahiyatçı bir tanıdığıma konunun genelinden hiç bahsetmeden soruyorum:

-İnfitar/17; “Vemâ edrâke mâ yevmüddin” ne demek?

-Din günü sana bildiren nedir?

-Emin misin?

-Evet!

-Peki “din günü nedir” olmaz mı?

-Olur ikisi de aynı şey sayılır..Hem ne farkeder neden uğraşıyorsun böyle şeylerle?

– 🙂

 

İşte böylelikle “siccin nedir?” soruma cevap bulmak adına çıktığım yolculukta iki bulgu ile karşılaştım.

-Siccin bir kitabın adı veya bir yerin adı

-83/8: Vemâ edrâke mâ siccîn(un) , ya siccin nedir bilir misin demek ya da sana siccin’in ne olduğunu bildiren (idrak ettiren) nedir demek.

Benim iki bulguda şimdilik tercihlerim şunlar:

Siccin bir yerin adıdır

Siccin’in ne olduğunu sana bildiren (idrak ettiren) nedir?

Ben konu üzerinde biraz daha çalışayım; bir yazı dizisi tadında olsun, yeni bulgularımla birlikte Siccin nedir (2) yazısıyla sizlerle birlikte olacağım inşallah..

 

4 yorum

 1. Yani bunu tüm peygamber nebiler biliyordu o zaman öyle mi?, annunakiler vs. hele şu cümleler “Bu konu cok önemli bizim evren sandigimiz sey aslinda bir bilgisayar anunnakilere emirle yaptirildi,anunnakiler imtihan gunu icin ayarlanmis bir sistemdir,ve boyut geçislerinde vazifelerini kusursuz yaparlar”
  Allah kur’anda evreni ben yarattım diyor arkadaş annunakiler diyor, gerçekten şaşılacak şey!
  Ben Rabbimiz ne dediyse ona inanmayı seçiyorum, eğer O bizden razı olursa Cennet hayatına alacak olmaz ie Cehennem hayatına, takdir Allah’ın dır.

 2. Selam sicciyn nedir biliyor musun
  Cevabı fatır suresinde
  Aslında kurana saçılmış gizlenmiş vaziyette bu sır

  85 ve 86. Sırayı veriyor kitabı merkum ayetleri,yani önceki rakamlari bulmak gerekiyor

  Dikey yararak kesen bir seyden bahsediyor fatir suresinde

  Din günü ibaresi ısrarla belirtiliyor her yerde

  Ben diyorumku,eletron dizilimiyle alakalı bir sırrı ifşa ediyor bu

  Orbitaller elektrondan eletrona nasil atlar nereye geçer,bu geçişte atomlara ne olur atomlar işik hizini nasil geçiyor,din gunu kavraminda ayiklanma orbitallerle gerceklesecek
  Yazici koruyucu bir suru melek var ama en onemlileri munker nekirdir,yazici melek ayetlerinede bakmak gerek davranis sekillerine,orbitallerin davranis sekilleri ortaya cikacak eminim
  Bence cennete daha hic kimse giremedigine gore biz henuz matrix bir alandayiz ve matrix bir yazilim soz konusu evrende kurulmuş (kerubiler tarabindan beklenen)bir yapay zekali duzenek olabilir

  Merkum kitap bu olabilir
  Bu yazilim mors alfabesi teknigi kullaniyor,sifir ve bir den olusan bir yazilim,aynen www gibi daha gelismis fonksiyonel ve uc boyutluluk algisi yartacak bir machina:)

  Dna da kodludur,ayni sistemle işler:)

  Allah direklerle bina etti der ayette siz bunu göremezsiniz der

  Bu konu cok ilginçtir,elmas vuruculu mors teknigi yzan ve okuyan bir yazilim la kuantsal alanla desteklenmiş bir merkum ,merk,rakm,terkm,terkim edilmiş,rakamlandirilmiş,notalandirilmiş,renklendirilmiş,boyut kazandirilmiş,harmoniye uyarlanmiş bir kitap,yani dna:)

  Orbital dizilimi sağda olanlar illiyyun degerlendirmesine giriyor
  Solunda dizilimi olanlar sicciyn le değerlendiriliyor
  Dna renk okur,mikrotubililer sayesinde,kod budur aslinda renksel nota:)

  Karişik bu bilgi daha yeni merkum kitap sirri acilacaktir yakinda,anunnaki matrixi de acıklanacaktir bilenlerce
  Suan maritler tam gaz insanı her alanda bozmaya calışıyorlar mikrotibili okumasi yapamayalım diye sentetik materyallerle saldiriyorlar
  Bu konu cok önemli bizim evren sandigimiz sey aslinda bir bilgisayar anunnakilere emirle yaptirildi,anunnakiler imtihan gunu icin ayarlanmis bir sistemdir,ve boyut geçislerinde vazifelerini kusursuz yaparlar
  Konu derin ve deli sacmasi gibi ama
  Evrende geometrik bir ağ var ve surekli iletisen bir duzenekle birbirine bağlı spadyum alani (kitabi merkum)alanı deniyor oraya,kusursuz yazan bir kitap bu,cok boyutlu her acidan kaydedebilen su anki algimizla anlayamayacagimiz bir yapi,2600 kusur yillarda nakur yili tamamlandiginda bu yazilim guncelleniyor eskiler sistemden digerine gecirilip yenileri olusturuluyor

  Olmeden once olmek ,matrixden cikmak uyanmak gibi kavramlar,bu alani idrak edenlerin aoyledikleri cumleler,kabalistleri masonlari kastetmiyorum,tum allah dostlari yalan dunya diyerek belirli ogretilerle uzerinde durmuslardir
  Ama kimse dile getirememis nedense

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


**