Müslüman bir ülkede doğmayanların suçu ne?

Öncelikle internette bir forum sitesinde karşılaştığım bir yazıyı buraya aktarayım: wahid

 “…………..hristiyan ve yahudilerin suçu nedir Allaha şükür biz müslüman bir ülkede müslüman bir ailede doğduk ki şanslıyız ama ingilterede bir hristiyan aile de doğan bir çocuk nasıl islamı seçsinki ? biz nasıl hak din islam diye kabul edip inanıyorsak onlarda doğuştan öyle öğretiliyor kendi suçu olmayan bir din seçimi için onları yargılamak islama ters gibi düşüyor…………”

Bu ve benzeri sorularda baştan bir mantık hatası yapıldığı kanaatindeyim. Daha önceleri benim de sık sık kendi kendime sorduğum bu soruya bir soruyla cevap vermek istiyorum: Sen Müslüman bir ülkede doğunca paçayı yırtmış mı oluyorsun? Bu soruya “evet” cevabı ile başladığın için de tüm mantığı yanlış kuruyorsun.

Kim demiş sırf Müslüman bir anne babadan doğdun diye adına “müslüman” denilmesi seni kurtaracak? Kim demiş şartlar eşit değil? Bir düşün bakalım; şu sorulara cevap ver:

Müslümanım diyorsun, neden Müslümanlığı seçtin, ne zaman?

Kitabım Kur’an diyorsun.. Kuran’ın Allah kelamı olduğuna delilin ne?

Seçtiğim yol en doğru yol diyorsun, delilin ne?

Bütün bunlara vereceğin cevapların başlangıç noktası “Müslüman bir ülkede doğmuş olmak ya da Kuranî bir ifade ile atalarının dini üzerine olmak ”  ise, bende o Hristiyanı düşüneceğine otur önce kendini düşün derim.

İstersen düşünmeye Araf 172-173. ayetlerden başlayabilirsin:

Ve-iż eḣaże rabbuke min benî âdeme min zuhûrihim żurriyyetehum veeşhedehum ‘alâ enfusihim elestu birabbikum kâlû belâ şehidnâen tekûlû yevme-lkiyâmeti innâ kunnâ ‘an hâżâ ġâfilîn(e)

Araf 172-173 : Rabbin, Adem oğullarının bellerinden soylarını çıkarırken onları kendi kendilerine tanık tutar: “Ben, Rabbiniz değil miyim?” “Evet, tanıklık ediyoruz,” derler. Böylece diriliş günü, “Biz bundan habersizdik,” diyemezsiniz. Yahut, “Atalarımız önceden ortak koştu ve biz de onlardan sonra gelen soylarıyız, bizi bidat ve hurafelere dalanlardan dolayı mı yok edeceksin, diyemezsiniz.

Araf 172-173 : Rabbin, insanoğlunun sulbünden soyunu alıp devam ettirmiş, onlara: “Ben sizin Rabbiniz değil miyim” demiş ve buna kendilerini şahit tutmuştu. Onlar da: “Evet şahidiz” demişlerdi. Bu, kıyamet günü, “Bizim bundan haberimiz yoktu” dersiniz veya “Daha önce babalarımız Allah’a ortak koşmuşlardı, biz de onlardan sonra gelen bir soyuz, bizi, boşa çalışanların yaptıklarından ötürü yok eder misin?” dersiniz diyedir.

1-) Herkes bir yaratıcı’nın varlığını aklederek bulmak ile mükelleftir.

2-) Herkes bir yaratıcının varlığını ( ve devamında onun bizden ne istediğini ) sorgularken içinde bulunduğu ortamın ve/veya kendisinden önce gelenlerin inanışlarını baz almamalıdır.

Bu sorgulamayı yapmak mükellefiyeti tüm ademoğlu için geçerlidir.

Share

10 thoughts on “Müslüman bir ülkede doğmayanların suçu ne?

 1. kal_u belada verilen söz! geriye doğru inanç veya din kavramı kalıyor. bir Budizm, Şintoizm, afrikanın yerel dinlerinden birine mensup olan bir insan ya da semavi dinler… gerçeğe ulaşmak için uygulanması gereken yöntemler nelerdir? bu konuda bir fikriniz veya yazınız varsa bekliyorum. bu konuyu merak eden çok insan var: “Ya onlar?” diye. daha önce bir şeyler okuyup izlemiştim ama sizin de görüşünüzü merak ediyorum

 2. Kanaatimce burada açıklanması gereken kavram “paçayı yırtmak” olarak tanımlanmamalı… Bu nedenle cevap bana çok fazla tatmin edici gelmedi.

  Asıl soru hayata avantajlı başlamak şeklinde düşünmeliyiz. Bizi diğer mahluklardan ayıran yegane özellik “ahlak muhakemesi” yapabilmemiz, dolayısı ile insan ile var olan “ahlak” kavramıdır. Konuya bu açıdan bakıldığında insan her hangi bir konuda yalnış yaptığını düşünmesine sebep olan “ahlak”, karşılığında reçete olarak dine yakınlaşma verir. Zaten din olarak ifade ettiğimiz kurallar silsilesinin büyük bir kısmı ahlak üzerine değil mi? Din ve ahlak arasındaki bu koparılamaz ilişki nedeniyle hepimiz yanlış yaptığımızı düşündüğümüz zaman dine yakınlaşma ihtiyacı hissederiz. Sorun da burada başlıyor.

  Hristiyan bir ülkede yaşayan birinin kendisine reçete olarak gördüğü dinin baştan aşağı kurmaca olması.

  Biz bebekliğimizden beri hak din İslam ile iç içe yaşarken bile kıymetini tam olarak idrak edemez ve uygulayamazken; başka bir dine mensup bir ailede yetişen birinin doğduğu andan itibaren doğru bildiği her şeyi bir kenara birakip İslam’ ı kabul etmesi gibi erdemi nasil basit bir seymis gibi dusunebiliriz.

  Bu konu ile ilgili yazıyı okuduguma ve cevap yazdigima gore benim de bu konu ile ilgili cevaplanmayan sorularim var ve bu yazi da maalesef soruya cevap olamamis.

  Hastalanmışsın doktara gidiyorsun, seni doktor bile olmayan bir adam doktormuş gibi muayene ediyor ve seni hic bir zaman iyilestirmeyecek bir recete veriyor. Hastanın suçu ne?

  Tamam reçetesini ciddi anlamda muhakeme eden biri reçetenin yanlış olduğunu anlar ve başka doktor aramaya başlayabilir ama neden bunu yapmak zorunda…? Gunumuzde maalesef Islam’ ın teror ile es anlı yapilmaya calisilmasindan dolayi bir gayri muslim Islam’ ı arastirma zahmetine bile giremiyor maalsef.

  Belki de bazilarinin sahip oldugu inancin temelinin hatali oldugunu tespit etmesi nedeniyle “Deist” bir yol cizmesi bile kendisini kurtaracak bir recete olacaktir. Allahualem…

  Suphesiz duzen icinde duzen vardir ve Rabbim her seyi bilendir.

  1. Selamünaleyküm.
   Haklısınız Yakup Celen, insanlar müslümanlar da dahil araştırmıyor, Kuranın anlamını okumuyor.Bilenler de gerçekleri saptırıyor.Mesela şu evrim teorisi.Genetik bilimi mitokondriyal d.n.a’yı inceleyerek Havva’ya kadar ulaştı.Yani Havva’ın annesi yok.O, yeryüzünde yaşayan ilk kadın, ama hala evrim teorisi tartışılıyor.Aklınıza takılan diğer sorular için http://www.isikdamlalari.com sitesindeki, ışık damlaları kitabını okuyabilirsiniz.

   1. “Genetik bilimi mitokondriyal d.n.a’yı inceleyerek Havva’ya kadar ulaştı.” Şu ifadenizi Celal Şengör’e söylediğinizde alacağınız cevabı merak ettim doğrusu .

    1. Genetik bilimi Havva’ya filan ulaşmadı. Genetik bilimi ulaştığı bir dişiye Havva adı verdi çünkü Batılı genetikçiler Kitabı Mukaddes kültüründen geliyorlar ve bozuk Tevrat’ın saçma dogmalarını “din” olarak algılıyorlar. Siz de Kuran’ı okumadığınız için Havva diye biri var sanıyor ve hiç biyoloji bilmemenize rağmen biyologları yargılıyorsunuz. Kuran’da evrimin adı bile var. Okuyun: Kuran Açısından Evrim Teorisi, Kaan Göktaş. Kuran’daki Maymun, Yılmaz Yunak. Evrim Kuramına Gerçekçi Bakış, Bülent Şahin Erdeğer. İslam’da Evrimci Yaratılış Teorisi, Mehmet Bayrakdar.

 3. Burdada bize görev düşüyor bak işte biz biliyorsak doğruyu onlara bi şekilde ulaşabiliriz. Üstad çok güzel anlatmıştı kısaca kral vezirinr ülkemdeki tüm ihtiyaç sahiplerine bu altınlardan ver diyor ama vezir umursamıyor kırnazlık yapıyor vs. Burda kralın suçu ne (haşa sümme haşa burda kralı Allah olarak düşün bizde veziriz çünkü Allah bize bildiğini bildirtmeyi öğrendiğini öğretmeyi emrediyor ) selametle

 4. Bu düşünceye şöyle bir soru gelir; kral herkese teker teker vermeye kadir iken niye veziri vazifelendirdi?

 5. Bişeyi merak ettim.
  Adem peygamber,evrimin son halkasımı yoksa başlangıcımı.
  Allah diyor ki,
  Biz insanı en güzel biçimde yaratık.

  Evrime göre ise insan hep evrimleşir.sonraki model önceki modelden daha gelişmiştir.

  Asıl evrim konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan,evrimcilerin bir çok soru karşısında cevap bile veremediğini bilmeyen,ara geçiş formu diye sunulan ve bugün gerçek zannedilen bir çok ara geçiş formunun Aslında sahtekarlığı su yüzüne çıkmış birer hile olduğunu araştırmak lazım.

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked *.