Gusül ile ilgili vesveseden nasıl kurtulunur?

Gusül ile ilgili vesveseden nasıl kurtulunur?

Önce size bir alıntı yapacağım. Sonra vesveseye cevap vereceğim:

Alıntı:


Forum üyesinin sorusu:

ben gusul alırken okadar çok uğraşıyorumki artık banyoya girmek istemiyorum lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.gusül alırken yellenme olursa tekrar başa dönüp gusulmü almamız lazım.
2 sorum taharetlenmekden bıktım olmadı olmadı diye diye tuvaletten çıkamıyorum sonra ellerimi habir yıkıyorum bunun ölçüsü nedir yardımcı olurmusunuz. 

bir başka üyenin cevabı: 

bu bahsettiğin taharet ile ilgili durumlar vesveseden kaynaklanıyor
gusül esnasında yellenmek yada idrar kaçırmak
gusülün sıhatine engel değildir,başa dönmek gerekmez
sadece namaz abdesti almanız gerek.
Ayetel Kürsi ve muhafazateyn surelerini düzenli
olarak okumanın fayda sağlayacağı bildirilmiştir.


Bu sevgili kardeşimize benim cevabım:

db

Sevgili kardeşim, Allah’ın Kitabına tam olarak iman eder isen böyle bir vesveseye düşmezsin. Olmayan bir meseleye olmayan sorular üretip olmayan cevaplar arıyor isen ve Allah’ın Kitabının tam ve mükemmel ve detaylı olmadığına inanıyor isen asıl sen bu vesvesenin hesabını düşün:

Nisa 43: İnananlar! Sarhoşken, ne dediğinizi bilinceye kadar,  yolcu olanlar hariç cinsel ilişkiden sonra yıkanıncaya kadar namaza durmayın. Hasta veya yolcu iseniz, yahut biriniz tuvaletten gelmişse,** yahut kadınlarla cinsel ilişkiye girmiş olup da su bulamamışsanız, temiz ve kuru bir toprağa dokunup yüzünüze ve ellerinize sürerek teyemmüm edin. ALLAH Affeder, Bağışlar.

Maide 6: İnananlar! Namaza kalktığınız zaman: (1) Yüzünüzü yıkayın, (2) ellerinizi dirseklere kadar yıkayın, (3) başınızı sıvazlayın, (4) ve ayaklarınızı da topuklara kadar (sıvazlayın/yıkayın). Cinsel ilişkide bulunmuşsanız yıkanınız. Hasta veya yolcu iseniz, yahut tuvaletten gelmiş, yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunmuş ve su bulamamışsanız, temiz bir toprağa yönelip yüzünüzü ve kollarınızı onunla sıvazlayın. ALLAH size güçlük çıkarmak istemez. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Olur ki şükredersiniz.


Düşün bir. Allah eğer abdesti detaylı saydı ise ve aynı ayette gusül için “yıkanınız” dedi ise sana düşen yıkanmak.. Eğer öyle bir şey olsa idi Allah mesela “tek kuru yeriniz kalmayana kadar” diye bir cümle de eklerdi eğer düşünürsen…

İnşallah Allah’ın kelamı seni vesvesenden kurtarır…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*