Yöntem

th 1.Burası Kur’an üzerine yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiğim bulguları paylaştığım web sitesidir.
2. Her yazı sonuna kadar yorumlara, katılıma ve tartışmaya açıktır. Yorumlar yorum sahiplerini bağlar.
3.Buradaki tartışmalarda varacağım sonuçların hiçbirisini başkaları için kesin-tartışmasız doğru bilgiler değildir.
4.Bu sitedeki her yazı geliştirilmeye ve zenginleştirilmeye muhtaç yazılardır. Bir yazının yayımlanmış olması onun nihai hali olduğu anlamına gelmez. Eğer araştırılan konu üzerinde yeni bulgulara rastlanırsa “edit” notuyla aynı yazının devamında veya yeni bir yazıya konuya devam edilecektir.

Yaptığım araştırmaya ilişkin yöntemim: 

1. Bir ayet meali ile yetinmiyor, bir çok meali birlikte okuyorum. Bir meali diğerine tercih etmiyorum.
2. Özellikle çevirilerin farklılaştığı durumlarda ayetin Arapça metnine muhakkak bakıyorum.
3.  Aceleci davranmıyorum, biliyorum ki doğrusunu muhakkak Allah bilir ve bize bilmediklerimizi öğretir.
4. Kalbimi sürekli kontrol ediyorum, biliyorum ki eğer sabit bir fikriniz varsa veya bir konuda inat içinde   bulunursanız veya haksız çıkmaktan korkuyorsanız kırk kere de okusanız körleştiğiniz için hakikati göremezsiniz..
5.Anlamadığım hususlarda mümkün olduğunca çok makale okuyorum, varsa internetten konuyu tartışan insanların hazırladığı videoları izliyorum..
6. Hüküm çıkarmaya uğraşmıyorum, ancak “yüzyıllardır gelen onca alimden sen daha mı iyi bileceksin!” düşüncesine yenik düşmüyorum, bu Kitap beni de muhatap kabul ediyor ve ben de gereğini yapmalıyım. Bir tarikat cemaat mensubu olup, sürekli dini bir hayatın için de olup Kur’anı ömründe bir kere bile incelememiş insanların olması ihtimali beni üzüyor.
7.Dogmatik davranmaktan uzak duruyorum, Kur’anı incelerken bana doğuştan, ailemden, çevremden vs. gelen belirlenmişliklerin etkisinde kalmadan ilerlemeye gayret ediyorum..

8. Anlamaya çalışırken mevcut hakim dünya sisteminin küçüklükten beri zihnimize kazıdığı ve halen de yazılı-görsel-sosyal her türlü medya ile kazımaya çalıştığı  buyruklardan arınarak anlamaya çalışıyorum.

10 yorum

 1. Bu sayfa nasıl Kuran’ı araştırdığın yöntemini anlatmıyor. Yazılarınızda okuduğum kadarıyla Kuranı tamamen kuran ile anlamaya çalışıyorsunuz. Dil veya geleneksel dili sadece başlangıç noktası olarak kullanıyorsunuz. Bunu burada nasıl yaptığınız açıklarsanız yönteminiz daha belirgin olur bence.

 2. Değerli kardeşim,
  Kurdanda bir araştırma yaparken sayfanıza rastladım. Önce sizi tanımak için HAKKIMDA sayfanızı incelerken yöntem kısmınıza baktım. Gerçekten tam bir şok yaşadım. Çünkü sizin yöntem kısmında bahsettiklerinizi aynen kendi hayatım için düstur edinmiş biri olarak, benim gibi düşünenlerde varmış diyerek çok memnun oldum.
  Kuran araştırmaları yaparken sayfanızdan istifade etmeyi düşünüyorum.
  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 3. Bismillah
  Bence tefsirde okumak hatta tefsir dersleri almak,hatta ayetleri yasayarak anlamak daha muhim.arti kuran nazari dir onun pratigini yapan esselatuvesellem efendimizdir bunada dikkat etmek lazim.Cunku yazdiklarimizi melekler bosuna kayd etmiyor.Birde isim vermeden elestiri yapmak hele ramazanda cok muhim.simdi ben sizi elestirip giybet yaptiysam hakkinizi helal edin.Subhaneke……

 4. Allah çalışmalarınızı verimli kılsın ve ilminizi artırsın inşallah. Görüyorum ki yürüdüğümüz yolda yalnız değiliz, birçok yoldaşımız var. Bu manzara beni mutlu ediyor. Allah doğru yolda olduğumuzdan emin kılsın. ÇAlışmalarınızdan istifade edip yeri geldiğinde katkıda bulunmak isterim. Selam ile.

 5. Bu güzel bir serüvendir heyecanlıdır kutludur yazdıklarınızın altına imzamı atarım hepimiz kuranı anlayıp bilip hayata tatbik etmeye çalışıyoruz Allah emeklerimizi boşa çıkarmasın selam üzerine olsun..Muvahhid kardeşim

 6. Blog sayfanıza tesadüfen ulaştım,ve uzunca bir süredir kendi yaptığım araştırmalar abenzer bir çalışmaya rastladığım için memnun oldum.Kuran okunup anlaşıldıkça din adına bilinen yanlışların daha çok kişi tarafından tesbit ediliyor olması dinimiz ve Kur’an adına doğruların anlaşılması bakımından sevindiricidir.çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*



*