öncelikle teşekkür ediyorum ve çabanızı takdir ediyorum.
ben de uyanmaya çalışan kafası son derece karışık bir kulum. bu güne kadar hep bize söylenileni yapmışız sorgulamadan her şeyi alıp kabul etmişiz. hikayelerle menkıbelerle masallarla büyümüşüz. kendimize yıkılmaz duvarlar oluşturmuş esnekliğimizi kaybetmiş, anlamayı ve dinlemeyi öğrenememişiz. şimdi kendi inşa ettiğimiz tabu kalesinin içinde aydınlanmaya çalışıyoruz. kale bu tabi içinden çıkmak öyle sanıldığı kadar kolay olmayacak.
mesela namaz, örtünme ve diğer ibadetlerin mantığını hiç anlamadan papağan gibi tekrar etmek suretiyle uygulamışım. zombi gibi yaşamışım bu güne kadar. amaçsız ve ne yaptığını bilmeden… konuyu tam kavramadan önüme geleni de ısırmışım ne kötü bir şey yaptığımın farkına varmadan.
şimdi bir şeyler kafama dank etmeye başladı . hatta bazen geç kaldığımı düşünüyor üzülüyorum. çok acı çekiyorum. bazen Kur’an’ı okuyup hiç bir şey anlamadığımı fark ediyorum. o zaman da “neden güzel Allah’ım anlamayacağım bir şey gönderdi bana” gibi düşünceler içine grip kendimden tiksiniyorum. acaba ben mi geri zekalıyım diyorum. acaba her insan ömrünü Kur’an’a mı vakfetmeli onu anlamak için, “bu neden bu kadar zor” diyorum. tüm ömrünü Kur’ana vakfetmek başka bir alanda uzmanlaşamamak demek olabilir, peki bu nasıl mümkün olacak. hiç bilmediğim bir dilde bir şeyleri anlamaya çalışmak, hatta Kur’an’ı tercüme etmeye çalışmak, “gerçeğin kitabı” yazarının yaptığı gibi bazı yanlış çevirilere ve anlam hatalarına sebep olmak noktasında endişe verici ve zor görünüyor gözüme. ben mi tembelim acaba diyorum kendi kendime. bazen Araplar ne kadar şanslı diyorum, zenginlik onlarda Kur’an da onların dilinde yazılmış.
öte yandan kendini alim diye tanıtan insanların olmadık hatalarını görüyorum ve hatta onlarda da papağanlık görüyorum, yıkılıyorum.
namazın, örtünün tam olarak ne olduğunu kimse anlatamıyor. biz sadece gördüklerimizi yapıyoruz.
hadis meselesi ise tam bir arapsaçı . neden bu kadar zor?
hadis olmadan namazı , örüyü nasıl anlayacağız?
Kur’an neden bilmece gibi geliyor kulaklarımıza?
çok acı çekiyorum gerçekten
Sn.Deniz; Yanlış anlamadıysam benim yanlış çeviriye ve anlam hatasına neden olduğumu söylüyorsunuz. Bloguma böyle bir yorum bıraktığınızı hatırlamıyorum. Nasıl yanlışlar bunlar? Namazın ne olduğunu anlatan üç yazım var. Bunlarda anlamadığınız şeyler nedir? Sizin gibi kafası karışık kişilere yardımınız dokunsun istiyorsanız geribildirimde bulunun lütfen.
S.ALEYKÜM KARDEŞİM BEN DE SEN GİBİ KURANI KURANDAN ARAŞTIRIYORUM..SİTEN ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ VE FAYDALI DA OLDUYOR. SAYFANIZDAKİ KONUYU TAM BİTİRMEDEN AKLIMA GELDİ SIYAB İLE TÜRKÇEDEKİ AYIP İLE BİR İLİŞKİ OLABİLİR Mİ ? YANİ AYIP YERLERİ ÖRTEN MANASINDA (İÇ ÇAMAŞIRI GİBİ)… SELAMLAR. BENİM DE FARK ETTİĞİM BULGULARIM VAR ZAMANINIZ OLUR DA YAZARSANIZ PAYLAŞIRIM.
incil, tevrat ve zebura iman ediyor musunuz?
Bazı meseleleri dert etmeye başladıysanız, zamanla sisler dağılacak görüşünüz açılacak.
Bazı şeylerin pat diye cevabı olmuyor maalesef. Mailleşebiliriz.
öncelikle teşekkür ediyorum ve çabanızı takdir ediyorum.
ben de uyanmaya çalışan kafası son derece karışık bir kulum. bu güne kadar hep bize söylenileni yapmışız sorgulamadan her şeyi alıp kabul etmişiz. hikayelerle menkıbelerle masallarla büyümüşüz. kendimize yıkılmaz duvarlar oluşturmuş esnekliğimizi kaybetmiş, anlamayı ve dinlemeyi öğrenememişiz. şimdi kendi inşa ettiğimiz tabu kalesinin içinde aydınlanmaya çalışıyoruz. kale bu tabi içinden çıkmak öyle sanıldığı kadar kolay olmayacak.
mesela namaz, örtünme ve diğer ibadetlerin mantığını hiç anlamadan papağan gibi tekrar etmek suretiyle uygulamışım. zombi gibi yaşamışım bu güne kadar. amaçsız ve ne yaptığını bilmeden… konuyu tam kavramadan önüme geleni de ısırmışım ne kötü bir şey yaptığımın farkına varmadan.
şimdi bir şeyler kafama dank etmeye başladı . hatta bazen geç kaldığımı düşünüyor üzülüyorum. çok acı çekiyorum. bazen Kur’an’ı okuyup hiç bir şey anlamadığımı fark ediyorum. o zaman da “neden güzel Allah’ım anlamayacağım bir şey gönderdi bana” gibi düşünceler içine grip kendimden tiksiniyorum. acaba ben mi geri zekalıyım diyorum. acaba her insan ömrünü Kur’an’a mı vakfetmeli onu anlamak için, “bu neden bu kadar zor” diyorum. tüm ömrünü Kur’ana vakfetmek başka bir alanda uzmanlaşamamak demek olabilir, peki bu nasıl mümkün olacak. hiç bilmediğim bir dilde bir şeyleri anlamaya çalışmak, hatta Kur’an’ı tercüme etmeye çalışmak, “gerçeğin kitabı” yazarının yaptığı gibi bazı yanlış çevirilere ve anlam hatalarına sebep olmak noktasında endişe verici ve zor görünüyor gözüme. ben mi tembelim acaba diyorum kendi kendime. bazen Araplar ne kadar şanslı diyorum, zenginlik onlarda Kur’an da onların dilinde yazılmış.
öte yandan kendini alim diye tanıtan insanların olmadık hatalarını görüyorum ve hatta onlarda da papağanlık görüyorum, yıkılıyorum.
namazın, örtünün tam olarak ne olduğunu kimse anlatamıyor. biz sadece gördüklerimizi yapıyoruz.
hadis meselesi ise tam bir arapsaçı . neden bu kadar zor?
hadis olmadan namazı , örüyü nasıl anlayacağız?
Kur’an neden bilmece gibi geliyor kulaklarımıza?
çok acı çekiyorum gerçekten
Sn.Deniz; Yanlış anlamadıysam benim yanlış çeviriye ve anlam hatasına neden olduğumu söylüyorsunuz. Bloguma böyle bir yorum bıraktığınızı hatırlamıyorum. Nasıl yanlışlar bunlar? Namazın ne olduğunu anlatan üç yazım var. Bunlarda anlamadığınız şeyler nedir? Sizin gibi kafası karışık kişilere yardımınız dokunsun istiyorsanız geribildirimde bulunun lütfen.
S.ALEYKÜM KARDEŞİM BEN DE SEN GİBİ KURANI KURANDAN ARAŞTIRIYORUM..SİTEN ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ VE FAYDALI DA OLDUYOR. SAYFANIZDAKİ KONUYU TAM BİTİRMEDEN AKLIMA GELDİ SIYAB İLE TÜRKÇEDEKİ AYIP İLE BİR İLİŞKİ OLABİLİR Mİ ? YANİ AYIP YERLERİ ÖRTEN MANASINDA (İÇ ÇAMAŞIRI GİBİ)… SELAMLAR. BENİM DE FARK ETTİĞİM BULGULARIM VAR ZAMANINIZ OLUR DA YAZARSANIZ PAYLAŞIRIM.
SAYGILARIMLA
http://m.kuranmeali.eu/Mufredat/index.php?p=213
SEVAP kelimesi de buradan geliyor.
56:4 sıyabını temizle.
Ayıbını değil de “kusurlu olabilecek kazanımlarını temizle” gibi bir şey olabilir.
Nesh ve recm farklı konular nesh eskiden hükmü olan ama sonra başka bir ayetle hükmü geçersiz kılınan ayetlerdir.