İletişim

Ben, Efendimin “Ulaştığı herkesi uyarsın” diye yolladığı kitabını inceleyen ve anlamaya çalışan bir kulum. Benim yorumlarımı enine boyuna sorgulamadan kabul etmek üzere veya “fetva” almak umuduyla bu siteye geldi iseniz sorunuza Kuran’ın verdiği yanıtı değil benim yanıtımı almış olacaksınız. Çünkü herkesin yaşam deneyimi, aklı, soruları farklı olabilir. Sorulara verdiği yanıtlar da farklı olabilir.

Kuran’la ilgileniyorsanız değişik yorumları okuyun. Ama sorularınıza yanıtları ancak kendiniz Kuran’a çalışarak verebilirsiniz. Bunun için siz de elinizden geldiğince Kuran’ı çalışın ve fikrine saygı duyduğunuz kaynakların yorumlarını kendi anladıklarınızın terazisinde tartın. Ben de bundan başka bir şey yapmıyorum. Kuranın nasıl çalışılacağı konusunda sorularınız varsa seve seve cevap veririm. 

Kısacası “Kuran bu konuda bunu diyor” türünde yorumların Kuran’ı incelemeyen kişilere yol göstermeyeceğini düşünüyorum. Kuran kaynaklı reçeteler yazmaya başlarsak bir süre sonra kendimizi ilmihal yazarken buluruz, ki geçmişte de böyle olmuştur. Kuran’ın “korunuyor” olmasının nedeni üzerinde düşünün. Bilgi, kişiler ve kuşaklar arasında kayıpsız aktarılabiliyor olsaydı buna gerek olur muydu?

1-) kuranincelemesi@gmail.com adresi ile e-posta yoluyla yazışabiliriz.

2-) 114 Hareketi Derneği Forum ile tartışabiliriz. (kuranincelemesi kullanıcı adım)

Madde 2 için not: (03.01.2022)  Bir arkadaşımızın büyük bir özveri ile hazırladığı forum sitesi maalesef talep olmaması üzerine kapandı. Fcbookun yükselişte olduğu, herkesin patır çatır fcbkka yazdığı bir dönemde açıldı bu forum. Herkes doğrudan veya lisan-ı hal ile “canım ne gerek var böyle bir foruma, fıccbok var ya teknoloji gelişti yararlanmak lazım” dediler, itibar göstermediler.

…Yazdım yazdım sildim…Gerek yok… Anlayan yok….

Özetle madde 2 iptal…

7 thoughts on “İletişim

 1. Nesh ve recm farklı konular nesh eskiden hükmü olan ama sonra başka bir ayetle hükmü geçersiz kılınan ayetlerdir.

 2. S.ALEYKÜM KARDEŞİM BEN DE SEN GİBİ KURANI KURANDAN ARAŞTIRIYORUM..SİTEN ÇOK DİKKATİMİ ÇEKTİ VE FAYDALI DA OLDUYOR. SAYFANIZDAKİ KONUYU TAM BİTİRMEDEN AKLIMA GELDİ SIYAB İLE TÜRKÇEDEKİ AYIP İLE BİR İLİŞKİ OLABİLİR Mİ ? YANİ AYIP YERLERİ ÖRTEN MANASINDA (İÇ ÇAMAŞIRI GİBİ)… SELAMLAR. BENİM DE FARK ETTİĞİM BULGULARIM VAR ZAMANINIZ OLUR DA YAZARSANIZ PAYLAŞIRIM.

  SAYGILARIMLA

 3. öncelikle teşekkür ediyorum ve çabanızı takdir ediyorum.
  ben de uyanmaya çalışan kafası son derece karışık bir kulum. bu güne kadar hep bize söylenileni yapmışız sorgulamadan her şeyi alıp kabul etmişiz. hikayelerle menkıbelerle masallarla büyümüşüz. kendimize yıkılmaz duvarlar oluşturmuş esnekliğimizi kaybetmiş, anlamayı ve dinlemeyi öğrenememişiz. şimdi kendi inşa ettiğimiz tabu kalesinin içinde aydınlanmaya çalışıyoruz. kale bu tabi içinden çıkmak öyle sanıldığı kadar kolay olmayacak.
  mesela namaz, örtünme ve diğer ibadetlerin mantığını hiç anlamadan papağan gibi tekrar etmek suretiyle uygulamışım. zombi gibi yaşamışım bu güne kadar. amaçsız ve ne yaptığını bilmeden… konuyu tam kavramadan önüme geleni de ısırmışım ne kötü bir şey yaptığımın farkına varmadan.
  şimdi bir şeyler kafama dank etmeye başladı . hatta bazen geç kaldığımı düşünüyor üzülüyorum. çok acı çekiyorum. bazen Kur’an’ı okuyup hiç bir şey anlamadığımı fark ediyorum. o zaman da “neden güzel Allah’ım anlamayacağım bir şey gönderdi bana” gibi düşünceler içine grip kendimden tiksiniyorum. acaba ben mi geri zekalıyım diyorum. acaba her insan ömrünü Kur’an’a mı vakfetmeli onu anlamak için, “bu neden bu kadar zor” diyorum. tüm ömrünü Kur’ana vakfetmek başka bir alanda uzmanlaşamamak demek olabilir, peki bu nasıl mümkün olacak. hiç bilmediğim bir dilde bir şeyleri anlamaya çalışmak, hatta Kur’an’ı tercüme etmeye çalışmak, “gerçeğin kitabı” yazarının yaptığı gibi bazı yanlış çevirilere ve anlam hatalarına sebep olmak noktasında endişe verici ve zor görünüyor gözüme. ben mi tembelim acaba diyorum kendi kendime. bazen Araplar ne kadar şanslı diyorum, zenginlik onlarda Kur’an da onların dilinde yazılmış.
  öte yandan kendini alim diye tanıtan insanların olmadık hatalarını görüyorum ve hatta onlarda da papağanlık görüyorum, yıkılıyorum.
  namazın, örtünün tam olarak ne olduğunu kimse anlatamıyor. biz sadece gördüklerimizi yapıyoruz.
  hadis meselesi ise tam bir arapsaçı . neden bu kadar zor?
  hadis olmadan namazı , örüyü nasıl anlayacağız?
  Kur’an neden bilmece gibi geliyor kulaklarımıza?
  çok acı çekiyorum gerçekten

  1. Sn.Deniz; Yanlış anlamadıysam benim yanlış çeviriye ve anlam hatasına neden olduğumu söylüyorsunuz. Bloguma böyle bir yorum bıraktığınızı hatırlamıyorum. Nasıl yanlışlar bunlar? Namazın ne olduğunu anlatan üç yazım var. Bunlarda anlamadığınız şeyler nedir? Sizin gibi kafası karışık kişilere yardımınız dokunsun istiyorsanız geribildirimde bulunun lütfen.

 4. Bazı meseleleri dert etmeye başladıysanız, zamanla sisler dağılacak görüşünüz açılacak.

  Bazı şeylerin pat diye cevabı olmuyor maalesef. Mailleşebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*