Meal Notları : Nur 33’de geçen el-Kitab’a mükatebe demişler.

2013 yılında Kuran’ın çalışılması gereken bir Kitap olduğunu anladım ve birlikte yol yürüyecek yol arkadaşları bulabilmek için bu siteyi açtım. Bir diğer amacım da hem kendim için hem de diğer çalışanlar için çalışma notlarımı sunmaktı. Bu amaçla yazmaya devam ediyorum. Tabi, yıllar geçtikçe bulgularım değişiyor. Özellikle Kuran’da geçen “salat” kavramını çalıştıkça, o konuda ilerledikçe, meallere olan güvenim tamamı ile sarsıldı.

Şimdi size bir örnek sunmak istiyorum: Ayetin orijinalinde geçen “ellezine yebteğune el-kitab” ifadesini işaretledim. Burayı “mükatebe/sözleşme yapmak isteyenler” diye meallemişler. Umarım orada yazan “el-Kitab” kelimesini fark etmişsinizdir. Yebteğune ise “yapmak istemek” demek değil, bunu da içerisinde birebir bu formun geçtiği ayetler ebakarak bizzat şahit olabilirsiniz.

İşin ilginci mealcilerin çoğu burada yazan “el-Kitab”ı “mükatebe” diye çevirmişler. “mükatebe” zaten Arapça başka bir kelime. Siz nasıl “el-Kitab” kelimesini “mükatebe” diye çevirebilirsiniz?

Gözlerime inanamadım bir de Corpus’tan bakayım dedim, sonuç değişmemiş.

Bütün mealler tek bir kaynaktan besleniyor. Birisinin yaptığı hatayı her dilde herkes tekrar ediyor. Kimsenin Kur’an falan çalıştığı yok.

Peki, bizzat gözümüzle, aklımızla, vicdanımızla şahit olduğumuzun peşine mi düşelim yoksa “aman vardır bir bildikleri bunca alim yanılmış olamaz” mı diyelim.

Şimdi size diyeceğim ki bu ayette ne evlenme var, ne köle var, ne cariye, ne iffet var… Bu meallerin  tamamı yanlış diyeceğim ama… “Sen kimsin” diyeceksiniz.

Bakalım Kur’an’dan başka otorite tanımayan Edip abimiz nasıl meallemiş:

Evlenme imkanına sahip olmayanlar da, ALLAH kendilerini lütfuyla zenginleştirene kadar iffetli davransınlar. Evlenme yoluyla özgürlük belgesi almak isteyen esirleri -niyetleri dürüstse- özgürlüklerine kavuşturun. Ve ALLAH’ın size verdiği parasından onlara veriniz. İffetli olmak isteyen kızlarınızı, bu dünyanın geçici menfaatini arzulayarak fuhuşa zorlamayın. Kim onları zorlarsa, o zaman ALLAH onların zorlandığını hesaba katar; O Bağışlayandır, Rahimdir.

Diyecek sözüm yok.

Peki ne diyor bu ayette?

İşte işin zor kısmı. Şimdilik bu kadar.

 

3 yorum

  1. “Sen kimsin” demeyiz. Nikahın ne olduğunu sorarız. Ayrıca BGY’yi sorarız ki 7:33 ve 16:90’da da geçiyor. Bunlar cinsellikle ilgili değilse neyle ilgili diye sorarız.

    • “Sen kimsin” demeyen veyahut “o sensin” de demeyen ( yani bilgisizce reddedenlerden veya onaylayanlardan olmayan) ve birbirine dersine çalışarak sorular soran herkese selam olsun.

      Bunları da yazacağım ama eksik noktalar var, içime sinmesi tamam olması gerek. Kuşları saldık dönmesini bekliyoruz. 🙂

      • selamın aleyküm kardeşim.. yerden göğe kadar haklısın..meallerin tamamı aynı yerden besleniyor ve tamamı hatalı. ben de senin gibi 2 yıldır kuranı kuran ile anlamaya çalışanlardanım elhamdülillah.Kuran furkandır kendi kendisini açıklar.. Kendi zinalarına kılıf yapmak için ayetleri cariye diye meal edenlerin , kehf suresinde güneşi çamura batırıp çıkaranların , kısacası saçma sapan meal eden Her doğru yolun başına oturmuş olan Şeyh-tan ların esiri olmuşuz..ebuharras@gmail.com adresim.. dönüş yaparsanız paylaşacağım ve istişare ederek doğruya ulaşacağımızı düşündüğüm çok konu var ,lütfen iletişime geçelim. selam dua ile.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


**