Rum Suresi 48. ayet ve Allah’ın dilemesi

Bu meallere ve meallerin tamamına göre, yağmur Memet Ağa’nın tarlasına yağıyor, yandaki Ahmet Ağa’nın tarlasına yağmıyor!

Neden? Allah dilemedi!

(Tabi bunu meallerden anlamak zor, orijinal anlatımı anlaşılmayacak daha doğrusu anladıkları gibi anlaşılacak şekilde yönlendirmişler, sanıyorsunuz ki burada hava olaylarından örnek veriyor)

ALLAH rüzgarları göndererek bulutları sürer, onları dilediği gibi gökte yayıp üstüste yığar ve sen de onların arasından yağmurun çıktığını görürsün. Kullarından dilediğinin üzerine onu yağdırınca hemen sevinirler. (Edip Yüksel Meali)

Allah rüzgârları gönderendir. Bu (rüzgâr)lar bulutu kaldırır. (Allah) onu gökte dilediği gibi yayar ve parçalara ayırır. (Bulutların) arasından yağmurun çıktığını görürsün. (Allah) kullarından dilediğine onu (yağmuru) isabet ettirince onlar hemen sevinirler. (Mehmet Okuyan Meali)

Allah, rüzgarları gönderir, bulutu kaldırır; sonra onu gökte dilediği gibi yayar ve parça parça eder; arasından yağmurun çıktığını görürsün. Derken, onu kullarından dilediğine uğratınca hemen sevinirler. (Süleyman Ateş Meali)

Rüzgarları gönderip, bulutları hareket ettiren, onu gökte istediği gibi yayan ve küme küme eden Allah’tır. Sonunda sen aralarından yağmurun çıktığını görürsün; kullarından dilediğine yağmuru indirdiği zaman onlar hemen sevinirler. (Şaban Piriş Meali)

Hiç boşuna uğraşmayın, şöyle savunmaya çalışacağınızı duyar gibiyim: “Yani gökte bulutlar toplanır, A köyüne yağar B köyüne yağmaz, işte ayet burada güzel bir örnek veriyor…”

Hiç boşa uğraşmayın; sizin mealinize göre YAĞMUR ALİYE YAĞARKEN, VELİYE YAĞMIYOR.

Oysa mesele bambaşka…

Bu ayet Kadr Suresi’nin tefsiridir.

Kuran çalışırlarına duyurulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


**