th 1.Burası Kur’an üzerine yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiğim bulguları paylaştığım web sitesidir.
2. Her yazı sonuna kadar yorumlara, katılıma ve tartışmaya açıktır. Yorumlar yorum sahiplerini bağlar.
3.Buradaki tartışmalarda varacağım sonuçların hiçbirisini başkaları için kesin-tartışmasız doğru bilgiler değildir.
4.Bu sitedeki her yazı geliştirilmeye ve zenginleştirilmeye muhtaç yazılardır. Bir yazının yayımlanmış olması onun nihai hali olduğu anlamına gelmez. Eğer araştırılan konu üzerinde yeni bulgulara rastlanırsa “edit” notuyla aynı yazının devamında veya yeni bir yazıya konuya devam edilecektir.

Yaptığım araştırmaya ilişkin yöntemim: 

1. Bir ayet meali ile yetinmiyor, bir çok meali birlikte okuyorum. Bir meali diğerine tercih etmiyorum.
2. Özellikle çevirilerin farklılaştığı durumlarda ayetin Arapça metnine muhakkak bakıyorum.
3.  Aceleci davranmıyorum, biliyorum ki doğrusunu muhakkak Allah bilir ve bize bilmediklerimizi öğretir.
4. Kalbimi sürekli kontrol ediyorum, biliyorum ki eğer sabit bir fikriniz varsa veya bir konuda inat içinde   bulunursanız veya haksız çıkmaktan korkuyorsanız kırk kere de okusanız körleştiğiniz için hakikati göremezsiniz..
5.Anlamadığım hususlarda mümkün olduğunca çok makale okuyorum, varsa internetten konuyu tartışan insanların hazırladığı videoları izliyorum..
6. Hüküm çıkarmaya uğraşmıyorum, ancak “yüzyıllardır gelen onca alimden sen daha mı iyi bileceksin!” düşüncesine yenik düşmüyorum, bu Kitap beni de muhatap kabul ediyor ve ben de gereğini yapmalıyım. Bir tarikat cemaat mensubu olup, sürekli dini bir hayatın için de olup Kur’anı ömründe bir kere bile incelememiş insanların olması ihtimali beni üzüyor.
7.Dogmatik davranmaktan uzak duruyorum, Kur’anı incelerken bana doğuştan, ailemden, çevremden vs. gelen belirlenmişliklerin etkisinde kalmadan ilerlemeye gayret ediyorum.

Share